Opatrovateľská služba - terénna
Obec Margecany od januára 2022 spúšťa realizáciu nového projektu Opatrovateľská služba pre obyvateľov obce Margecany, v rámci ktorého obec začína poskytovať novú službu občanom – terénnu opatrovateľskú službu. Opatrovateľka (zamestnankyňa obce) bude pomáhať občanom Margecian odkázaným na pomoc iných osôb s každodennými úkonmi priamo v ich rodinnom prostredí. Medzi takéto úkony patria napr. pomoc so starostlivosťou o domácnosť, úkony osobnej hygieny a sebaobsluhy, sprievod k lekárovi a pod. Jednotlivé úkony opatrovateľky sú spoplatnené miernymi sadzbami v zmysle VZN č. 6/2009.
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Podmienky poskytnutia opatrovateľskej služby:
- vydané rozhodnutie o odkázanosti občana na pomoc inej osoby - minimálne II. stupeň odkázanosti (na základe žiadosti vypracuje rozhodnutie obec - viď sekciu nižšie "Posudková činnosť na účely poskytovania sociálnej služby),
- písomné predloženie žiadosti o poskytnutie sociálnej služby - terénnej opatrovateľskej služby na obecný úrad (formulár žiadosti je zverejnený nižšie),
- uzavretie zmluvy o spokytovaní sociálnej služby medzi obcou a žiadateľom/občanom (vzor zmluvy je zverejnený nižšie).
Opatrovateľskú službu nemožno zo zákona poskytnúť osobe:
- ktorej sa poskytuje celoročná pobytová sociálna služba,
- ktorá je opatrovaná fyzickou osobou, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie podľa osobitného predpisu, ak tento Zákon o sociálnych službách neustanovuje inak,
- ktorej sa poskytuje peňažný príspevok na osobnú asistenciu podľa osobitného predpisu,
- ktorej je nariadená karanténa pre podozrenie z nákazy prenosnou chorobou a pri ochorení touto nákazou.
V prípade, že máte záujem o zabezpečenie opatrovateľskej služby, alebo máte bližšie otázky môžete kontaktovať koordinátora projektu: Mgr. Pavol Stano (pavol.stano@margecany.sk,
0902 463 335)
Posudková činnosť na účely poskytovania sociálnej služby
Zákon č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zák.č. 455/1991Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov upravuje právne vzťahy a podmienky poskytovania sociálnych služieb, ktorých cieľom je podporovať sociálne začlenenie občanov a uspokojovať sociálne potreby ľudí v nepriaznivej sociálnej situácii.
Za nepriaznivú sociálnu situáciu sa považuje aj stav, v ktorom sa osoba nachádza z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, alebo nepriaznivého zdravotného stavu, alebo z dôvodu dovŕšenia dôchodkového veku.
Kompetencie obce v tejto oblasti sú stanovené v §80 zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách. Zákon o sociálnych službách v §80, písm.c) ods.1 uvádza, že obec je správnym orgánom v konaniach o posúdení odkázanosti na:
- opatrovateľskú službu,
- zariadenie pre seniorov,
- zariadenie opatrovateľskej služby,
- denný stacionár,
- prepravnú službu.
Ako postupovať pri podaní žiadosti o poskytnutie sociálnej služby?
Občania s trvalým pobytom v obci Margecany získajú základné informácie a potrebné žiadosti k posúdeniu odkázanosti na sociálnu službu na Obecnom úrade v Margecanoch v pondelok a stredu od 08:00 – 14:30 na I. poschodí, kancelária č.217.
Predloženie žiadosti
Žiadateľ v žiadosti vyplní osobné údaje a z ponuky sociálnych služieb si vyberie jeden druh sociálnej služby (zariadenie pre seniorov, opatrovateľskú službu a pod.), na ktorú bude posúdený a formu poskytovania tejto sociálnej služby (terénna, celoročná a pod.). Občan k žiadosti o posúdenie odkázanosti priloží lekársky nález, ktorý vypracuje jeho príslušný obvodný lekár. K žiadosti je potrebné priložiť aj odborné lekárske nálezy, prípadne prepúšťaciu správu z nemocnice a pod.. Všetky tieto doklady nesmú byť staršie ako 6 mesiacov od podania žiadosti. Vyplnenú a podpísanú žiadosť spolu s ostatnými dokladmi doručí žiadateľ buď osobne, poprípade poštou na adresu Obecného úradu Margecany, Obchodná 7, 055 01 Margecany.
Sociálna posudková činnosť
V domácnosti žiadateľa bude vykonané sociálne šetrenie sociálnym pracovníkom Obecného úradu Margecany za účelom vydania sociálneho posudku. Sociálny posudok a potrebné doklady, ktoré žiadateľ predloží spolu so žiadosťou, budú podkladom pre vydanie lekárskeho posudku. Lekársky posudok obsahuje stupeň odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby a termín opätovného posúdenia zdravotného stavu fyzickej osoby. Fyzická osoba je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby, ak jej stupeň odkázanosti je II až VI podľa zákona o sociálnych službách.
Zdravotná posudková činnosť
Je to hodnotenie a posudzovanie zdravotného stavu klienta a zmien zdravotného stavu klienta. Vychádza z lekárskeho nálezu alebo výpisu zo zdravotnej dokumentácie nie staršieho ako šesť mesiacov. Vykonáva ju posudkový lekár.
Na základe zdravotného a sociálneho posudku bude žiadateľovi vydaný posudok o odkázanosti na poskytovanie sociálnej služby, v ktorom bude navrhnutý druh sociálnej služby. Následne bude žiadateľovi potvrdená právoplatnosť rozhodnutia.
Stravovanie dôchodcov
Obec Margecany poskytuje príspevok na stravovanie v hodnote 0,50 € na obed pre dôchodcov za nasledujúcich podmienok:
- Príspevok sa poskytuje poberateľom starobného dôchodku, ktorí majú v obci trvalý pobyt.
- Dôchodca môže stravu odoberať osobne, alebo požiada o dovoz stravy.
- Dodávateľom stravy je ZŠ s MŠ Margecany – Školská jedáleň.
- Žiadateľ o stravu vyplní prihlasovací lístok na odber stravy zo školskej jedálne.
- Príspevok na stravovanie sa poskytuje dôchodcovi na každý pracovný deň v mesiaci, neposkytuje sa na dni pracovného pokoja, soboty, nedele.
Jednorazová dávka v hmotnej núdzi
- Jednorazovú dávku v hmotnej núdzi môže obec poskytnúť občanovi a fyzickým osobám s trvalým pobytom v obci Margecany, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, a ktorým sa vypláca dávka v hmotnej núdzi na základe „Žiadosti o poskytnutie sociálnej pomoci” a to najmä na:
- úhradu mimoriadnych výdavkov na nevyhnutné ošatenie
- základné vybavenie domácnosti
- zakúpenie školských potrieb pre nezaopatrené dieťa, ktoré nemá nárok na dotáciu na školské potreby
- mimoriadne liečebné náklady – dlhodobé užívanie liekov, cestovné do zdravotníckeho zariadenia, ktoré je vzdialené nad 30 km. - Jednorazovú dávku v hmotnej núdzi možno poskytnúť do výšky preukázaných skutočných nákladov, najviac však do výšky 3-násobku životného minima.
- Poskytovanie dávky a príspevkov a poskytovanie jednorazovej dávky v hmotnej núdzi sa navzájom nevylučujú.
Sociálna pôžička
- Občanom, ktorí sa nachádzajú v hmotnej núdzi môže obec poskytnúť sociálnu pôžičku na pomoc v náhlej núdzi na základe žiadosti, po preskúmaní komisie pre kultúru, šport, školstvo, prácu s mládežou a sociálne otázky (ďalej len „komisia OZ“) a schválení obecným zastupiteľstvom (OZ).
- Fyzickým osobám, ktoré sa nachádzajú v hmotnej núdzi, starobným a invalidným dôchodcom je možné poskytnúť sociálnu pôžičku na nutné opravy svojho bytu alebo domu, ktoré ohrozujú zdravie občana, po preskúmaní žiadosti komisiou a schválení OZ..
- Sociálnu pôžičku podľa bodu 1/ je občan povinný vrátiť do 3 mesiacov od poskytnutia, podľa bodu 2/ najneskôr do 12 mesiacov od poskytnutia.
- Sociálnu pôžičku možno poskytnúť občanovi po splnení všetkých podmienok len raz za 3 roky, nie je na ňu právny nárok.
Poskytnutie jednorazovej dávky sociálnej pomoci
- Obec je povinná podľa § 3 ods. 4 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov poskytnúť obyvateľovi obce nevyhnutnú okamžitú pomoc ako jednorazovú dávku v jeho náhlej núdzi spôsobenej živelnou pohromou, haváriou alebo inou podobnou udalosťou, najmä zabezpečiť mu prístrešie, stravu, alebo inú materiálnu pomoc.
- Jednorazovú dávku sociálnej pomoci možno poskytnúť aj občanovi, ktorý bol prepustený z výkonu trestu odňatia slobody, požiadal podľa § 70 zákona č. 305/2005 Z.z. orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately o poskytnutie resocializačného príspevku a nebol mu poskytnutý z dôvodu zmeškania lehoty na podanie žiadosti.
- Jednorazová dávka sociálnej pomoci je nenávratná.